Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafik sigortası Karayolları Trafik Kanunu’nun 2918 sayılı maddesi uyarınca araç sahiplerinin araçları için yapması gereken zorunlu mali sigorta türüdür. Trafik sigortası bir kaza durumunda karşı araç veya araçlara ve üçüncü şahıslara karşı oluşan maddi hasarları karşılayarak sizi ve aracınızı güvence altına alan bir sigortadır.

Trafik sigortası Karayolları Trafik Kanunu’nun 2918 sayılı maddesi uyarınca araç sahiplerinin araçları için yapması gereken zorunlu mali sigorta türüdür.

Trafik sigortası bir kaza durumunda karşı araç veya araçlara ve üçüncü şahıslara karşı oluşan maddi hasarları karşılayarak sizi ve aracınızı güvence altına alan bir sigortadır.

Trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Bu sorunun cevabını sizler için detaylıca inceleyelim. Trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler konusunun başında sigorta şirketleri bulunmaktadır. Çünkü günümüzde yerli ve yabancı bir çok firma trafik sigortası işlemi yapmaktadırlar.

Ancak burada verilen teminatlar ve teklifleri iyi incelemenizde yarar vardır. Çünkü her sigorta firmasının vermiş olduğu teklif rakamları aynı olmamaktadır. Bazı sigorta şirketleri yakın teklifler sunarken bazı sigorta şirketleri arasında ciddi boyutta rakamlar fark edebiliyor. Bu nedenle trafik sigortası yaptırmadan önce tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini isteyin ve karşılaştırın.

Size en uygun teklifi mutlaka bulacaksınız. Trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler içinde bir diğer husus ise eksiksiz ve tam bilgi vermenizdir. Trafik sigortası poliçeniz hazırlanırken vermiş olduğunuz araç bilgileriniz, aracınız markası ve modeli, aracınızın kullanım şeklini kontrol ederek poliçedeki ruhsat bilgilerinizi mutlaka karşılaştırıp doğru olduğundan emin olun.

Trafik sigortaları poliçe tarihinizden itibaren başlar ve tam 1 yıl olarak düzenlenir. Bu nedenle poliçe yaptırdığınız tarihi unutmamanız gerekiyor. Eğer 1 yılı aşarsanız ve poliçenizi yenilemezseniz ciddi bir ceza ile karşılaşmanız söz konusu olacaktır.

Zaman zaman poliçenizi kontrol ederek yaklaşan tarihi mutlaka kontrol etmenizde fayda vardır. Trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de hasarsızlık indirimidir. Çünkü aracınız daha önce herhangi bir kazaya karışmamış ise bir sonraki poliçede indirim talep edebiliyorsunuz.

Böylece hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsiniz. Eğer aracınızı kullandığınız süre zarfında herhangi bir kaza yaşamadıysanız indirim oranınız arttığı için ödeyeceğiniz prim rakamı daha düşük olacaktır. Bazı sigorta şirketleri sizden gelecek talep konusunda ek hizmetler sunmaktadır. Adını sıkça duyduğunuz asistan hizmeti, ihtiyari mali mesuliyet, mini onarım, anahtar kayıpları, ferdi kaza, hukuksal koruma gibi hizmetlerden küçük farklar ödeyerek yararlanabilirsiniz.

Unutmayın zamanında yaptıracağınız trafik sigortası sizi çok büyük maddi kayıplardan kurtaracaktır.


Araç Bakımı Son Yazılar

04.09.2018
Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafik sigortası Karayolları Trafik Kanunu’nun 2918 sayılı maddesi uyarınca araç sahiplerinin araçları için yapması gereken zorunlu…

12.10.2018
Sonbaharda Araç Bakımı Nasıl Olmalı

Mevsim değişikliklerinin insanlar üzerinde nasıl bir etki yapıyorsa araçlar üzerinde de bir takım olumsuz etkileri bulunmaktadır.…

17.10.2018
Kış Lastiği Kullanımı

Kış mevsimi yaklaştıkça araç sürücülerini tedirgin eden konulardan biri de yolların yağışlı ve kaygan olmasından kaynaklanan…

[email protected]

Her türlü sorularınız için lütfen bize yazın.

(0216) 594 75 00

Ecarsis Müşteri Hizmetleri Destek Hattı

Ecarsis Sosyal Medya


  • Varyap Meridian Business I Blok Kat. 5 Daire 70 Ataşehir / İstanbul
  • 0216 594 75 00
2019 © ecarsis.com Gizlilik Politikası Aydınlatma Metni Çerez Politikası Mesafeli Satış Sözleşmesi Teslimat ve İade ENVEPO YAZILIM TİCARET ANONİM ŞİRKETİ